FAQ

Що таке CFA Program та CFA чартер?

Chartered Financial Analyst (CFA) чартер – це професійна кваліфікація міжнародного рівня, який присвоюється фінансовим аналітикам, які успішно пройшли програму навчання Інституту CFA, склали іспити та отримали необхідний досвід роботи у фінансовій сфері. 

CFA чартер - це золотий стандарт в інвестиційній індустрії, що демонструє найкращі навички в управлінні портфелем та фінансовій експертизі. Також це свідчить про те, що володар чартеру дотримується етичних норм щодо клієнта та роботодавця та демонструє найвищі стандарти у роботі.

Щоб отримати звання CFA, кандидати мають скласти іспити трьох рівнів на знання фундаментального аналізу, оцінки активів, портфельного управління та управління добробутом. Саме навчання та складання іспитів проходять англійською мовою, тому рівень знання мови має бути не нижчим за Advanced. 

 

Як отримати CFA чартер?

Для того, щоб отримати CFA чартер, необхідно скласти всі три рівні CFA Program та мати три роки професійного досвіду. Рівні CFA Program необхідно пройти один за одним: перший, другий та третій. Аби мати можливість зареєструватися на перший рівень CFA Program, необхідно закінчити принаймні другий курс університету.  

Усі три рівні CFA Program можна скласти, не маючи професійного досвіду. Коли ви здобудете три роки професійного досвіду, можна подаватися на отримання чартеру. Більше інформації можна прочитати за лінком  https://www.cfainstitute.org/en/membership/apply

Членство у спільноті передбачає сплату членських внесків та підписання кодексу етичних норм інвестиційного професіонала. 

 

Які є види членства CFA Society Ukraine?

Існує три види членства: регулярне, афільоване та асоційоване. 

Регулярне – дає статус CFA чартерхолдера, якщо ви склали всі три рівні CFA Program та заплатили членські внески. 

Афільоване – не передбачає складання жодного іспиту і дозволяє брати участь у івентах CFA Institute, отримувати їх продукти, аналітику, звіти.

Асоційоване членство – це членство лише в CFA Society Ukraine, воно передбачає користування усіма продуктами нашої української спільноти. Членство в CFA Society Ukraine надає доступ до цінної інформації та зв'язків, які можуть допомогти у підвищенні кваліфікації та розвитку кар'єри.

 

Як зареєструватися на іспит CFA?

Для того, щоб розпочати підготовку до іспиту, необхідно зареєструвати на сайті CFA Institute за лінком https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/exam. У вкладці програми ви знайдете спеціальний лінк з описом вартості іспиту і переліком сесій, а також коли можна складати іспит, залежно від рівня. 

Реєстрація на іспит двоступенева. Перша – це реєстрація на іспит, друга – бронювання візиту у тест-центр. Кожна екзаменаційна сесія продовжується приблизно від трьох до 5 днів. Можна обрати дату, яка вам підходить, але серед цих запропонованих днів. 

На сайті необхідно зареєструватися на іспит, вибрати необхідний тест-центр, а також оплатити іспит онлайн. Детальнішу інформацію про кінцеві строки реєстрацій, можна знайти також на сайті CFA Institute.

 

Як часто проходять іспити CFA?

Існують чотири сесії на рік, коли можна скласти іспит. Сесії відбуваються у лютому, травні, серпні та листопаді. Дедлайни також прописані на сайті.

 

Яка вартість іспиту?

Ціна за іспит формується з двох компонентів: одноразового внеску, який оплачується один раз за всі рівні. І другого компоненту – реєстраційного внеску за певний рівень. Підготовка до іспиту відбувається онлайн і передбачає самостійну підготовку.

Таким чином, якщо оплата складає 1200 доларів за перший рівень, то за другий рівень ви оплачуєте на 350 доларів менше. Окрім цього, існує стандартна реєстрація та рання реєстрація на іспит. Рання реєстрація завжди передбачає знижку. 

 

Що робити, якщо оплата «не проходить»?

Якщо у вас «не проходить» оплата, у першу чергу, зв’яжіться з вашим банком. 

 

Чи може за ваш іспит заплатити ваш працедавець? 

Так, за ваш іспит може заплатити ваш роботодавець. Для цього у методах оплати ви вказуєте «оплата за допомогою рахунку» і чекаєте, коли вам надішлють рахунок для оплати. 

 

Які переваги отримує здобувач CFA Program за свої кошти?

Окрім участі у самому іспиті, у вартість іспиту входять електронні навчальні матеріали, доступ до ресурсів для кандидатів, де передбачена можливість для адаптивного навчання, доступ до банку запитань, наприклад, іспитів минулих років, та доступ до різноманітних освітніх інструментів, які допомагають при підготовці до іспиту. Цих матеріалів цілком достатньо для підготовки.

Загалом, CFA Society Ukraine пропонує багато різноманітних можливостей для підготовки до іспиту та отримання професійного розвитку. Усі матеріали для підготовки, які включені в кошти за іспит, є дуже корисними, адже допомагають не тільки з підготовкою до іспиту, але й з розвитком професійних навичок в галузі інвестицій. 

 

Чи існують стипендії, які знижують вартість іспиту для учасників CFA?

Так, CFA Institute надає стипендії для кандидатів, які не можуть оплатити повну вартість іспиту. Є різні види стипендій, включаючи жіночі, студентські, професорські, для працівників фінансових регуляторsd. Українським студентам доступна стипендія тільки тих університетів, що співпрацюють з CFA Institute за програмою афіліації. 

Зокрема, це (станом на березень 2023 року) такі чотири університети: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана (КНЕУ), Києво-Могилянська академія та Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. Процедура подання на цей вид стипендії відбувається напряму через університет.

Важливо пам’ятатати, що CFA Institute не робить «нульову» стипендію. Стипендія знижує вартість реєстрації на іспит до 250-350 доларів, залежно від виду стипендії. Дедлайни та умови отримання стипендій можна знайти на сайті CFA Institute або за лінком https://www.cfainstitute.org/en/programs/scholarships.

 

Які опції перенесення іспиту доступні для учасників CFA Program?

Можна перенести тест-центр, а також сесію. Про перенесення строків складання іспиту між сесіями - лінк https://www.cfainstitute.org/en/about/governance/policies/cfa-program-deferral-policy-faq

 

Перенесення іспиту може бути платним, а може бути безкоштовним. Якщо у вас трапилася критична ситуація: захвоірили ви чи ваші близькі, чи є інші поважні обставини, через які ви не зможете прийти на раніше запланований іспит, тоді ви можете перенести його складання. Для того, щоб безкоштовно перенести іспит (дати чи місця) необхідно мати підтверджуючі документи (наприклад, медичну довідку про хворобу), заповнити відповідну форму та надіслати до CFA Institute. Без цього CFA Institute не буде розглядати ваше прохання про перенесення дати іспиту. На сайті CFA Institute є опції, які вважаються поважною підставою для перенесення іспиту https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/exam/exam-updates

 

Скільки часу потрібно на підготовку до іспиту CFA?

CFA Institute рекомендує виділити шість місяць на підготовку до одного рівня. Тому ми рекомендуємо розглядати сесії для реєстрації таким чином, щоб мати мінімум шість місяців для підготовки. Наприклад, у лютому ви можете зареєструватися на серпень цього року. При чому рання реєстрація уже буде закрита, а стандартна реєстрація  продовжиться до 9 травня. Таким чином зареєструватися на іспит можна за чотири місяці до сесії. 

 

Де можна задати питання з підготовки до іспитів?

Якщо ви кандидат та готуєтеся до іспиту CFA?  рекомендуємо вам приєднатися до телеграм-групи, де можна спілкуватися з іншими кандидатами https://t.me/+56kjtvwj8zIwN2Qy

Також можна взяти участь в менторській програмі, де ментор (особа, яка вже складала іспит і має CFA чартер) може допомогти підготуватися до іспиту. Для цього напишіть нам на адресу [email protected]

Третя опція - це пре-курси на англійській мові, які можна пройти онлайн. Слідкуйте за нашими новинами у соціальних мережах: Facebook, LinkedIn 

Четверта опція - преппровайдери. Більш детальну інформацію про преппровайдерів можна знайти за посиланням https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/prep-providers#sort=%40itemheadertitle%20ascending

 

Яку компанію з підготовки до іспиту CFA радять у CFA Society Ukraine? 

Не дивлячись на те, що підготовка до іспиту – це повна ваша відповідальність, зрозуміло, що це займає досить багато зусиль і часу, тому є велика кількість компаній, які професійно готують до CFA іспиту. Ми зі свого боку, як організація, яка працює з такими компаніями, звичайно радимо преппровайдера Kaplan Schweser. Але таких компаній багато і ви можете обрати ту, яка вам більше подобається і підходить, оцініть, що вам цікаво і обирайте. Детальніше про преппровайдерів можна прочитати ось тут https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/prep-providers#sort=%40itemheadertitle%20ascending 

 

Як працюють тест-центри зараз в Україні в умовах воєнного часу?

В Україні з листопада 2022 року тест-центри відкриті у Києві. Вони працюють у звичайному режимі. Тому іспити можна складати в Києві. Якщо ви розглядаєте для себе інші прес-центри, то іспити у всьому світі проходять однаково. Ви можете вибрати для себе будь-який тест-центр у світі, який вважаєте зручнішим для себе. Буде відрізнятися лише локація вашого іспиту. Для того, щоб знайти найближчий до вас тест-центр, перейдіть за лінком https://www.cfainstitute.org/-/media/documents/form/Cities-LIst-Jan23.pdf

 

Де можна дізнатися більше про політику іспитів CFA Institute? 

Якщо вас цікавить, як проходитиме день іспиту, якими є його особливості, на які необхідно звернути увагу, - все це можна знайти у розділі політики іспитів CFA Institute https://www.cfainstitute.org/en/programs/cfa/policies 

Тут ви знайдете відповіді на питання щодо того, з якими речами можна заходити на іспит, як себе ідентифікувати, який калькулятор можна використовувати, що можна брати з собою в тест-центр, яка процедура тест-центру щодо COVID-19, допуску до іспиту, а також можливі наслідки порушення правил.

Отже, якщо ви хочете почати підготовку до іспиту CFA, необхідно зареєструватися на сайті CFA Institute, вибрати сесію, на яку бажаєте складати іспит, пройти процес реєстрації та оплатити вартість іспиту. На сайті CFA Society Ukraine ви можете знайти корисну інформацію та поради для підготовки до іспитів, а також звернутися за допомогою у будь-який час.

Якщо у вас є будь-які питання щодо підготовки до іспитів CFA, ви можете звернутися до CFA Society Ukraine за допомогою контактної форми на сайті, або зателефонувати на вказаний номер телефону. Команда CFA Society Ukraine готова допомогти вам у будь-який час і надати всю необхідну інформацію.

Якщо у вас є будь-які додаткові питання щодо CFA іспитів або процесу їх підготовки, будь ласка, зверніться до нашої служби підтримки за адресою [email protected] або скористайтеся контактною формою на нашому веб-сайті.

 

Дякуємо за ваш інтерес до CFA Society Ukraine та CFA іспитів. Нехай успіх супроводжує вас у всіх ваших зусиллях!